Być jak żołnierz 52. Brem w Czarnem, obóz sportowo- obronny. PDF Drukuj Email
sobota, 17 czerwca 2017 17:03

W maju przez tydzień uczniowie klas pierwszych wojskowych, policyjnych oraz bezpieczeństwa wewnętrznego i ratownictwa brali udział w obozie sportowo-obronnym. Zorganizowany został na terenie 52. Batalionu remontowego w Czarnem-Jednostki Patronackiej. Celem obozu było doskonalenie umiejętności praktycznych na terenie koszar wojskowych.

Program obejmował elementy kształcenia obywatelskiego, szkolenia taktycznego, ogniowego, fizycznego i łączności. Ponadto uczniowie poznali historię i tradycję jednostki wojskowej, tradycje garnizonu oraz historię miasta Czarne. W dniu przybycia w imieniu dowódcy pana ppłk Roberta Szpądrowskiego uczestników  przywitał st. chor. sztab pan Józef Całka.  Młodzież i opiekunowie zakwaterowani zostali w namiotach wojskowych. W czasie trwania zajęć uczniowie doskonalili techniki strzeleckie. Zajęcia odbywały się  na strzelnicy Bractwa Kurkowego a strzelanie prowadzone było z kbks i z broni paintballowej. Zajęcia zorganizował i przeprowadził st. sierż. pan Artur Pietras.

Uczniowie sprawdzili się także w konkurencjach sportowych (wykonywaniu brzuszków na czas, pompek oraz podciąganie się na drążku). Pan Krzysztof Górski – instruktor z Klubu Batalionowego przybliżył historię Czarnego podczas wycieczki autokarowej po okolicy. Podczas pobytu zwiedzaliśmy bazę remontową jednostki oraz hale remontowe. Młodzież poznała pracę radiostacji małej mocy i uczyła się jak rozwinąć linię polową, a także  prace garnizonowej straży pożarnej, a ponadto wzięli udział w szkoleniu z pierwszej pomocy przedmedycznej prowadzonej przez strażaków.

Dla uczestników obozu zorganizowano  marsz pododdziałów. Po ponad dwugodzinnym marszu zmęczeni, ale ze śpiewem na ustach i pełni pozytywnej energii z powodu pokonania własnych słabości uczestnicy powrócili do miejsca zakwaterowania. W wieczór poprzedzający zakończenie wspólnej przygody odbyło się pożegnalne ognisko podczas, którego młodzież zaprezentowała krótki program artystyczny.

W czasie uroczystego zakończenia obozu sportowo-obronnego każdy uczestnik otrzymał z rąk dowódcy jednostki certyfikat ze zdjęciem potwierdzający jego ukończenie. Wręczone zostały także dyplomy za najlepsze wyniki sportowe oraz strzeleckie. Dziękujemy panu ppłk Robertowi Szpądrowskiemu za wyrażenie zgody na zorganizowanie i poprowadzenie obozu. Zaś szczególne  podziękowania kierujemy do panów  st. chor. sztab Józefa Całki, st. sierż. Artura Pietrasa i Krzysztofa Górskiego. Wszystkim prowadzącym zajęcia dziękujemy za  profesjonalizm i  opiekę nad uczestnikami obozu.

 

Tekst: J Nowak

Zdjęcia: M. Merchel, J. Nowak oraz K. Gryniewiecka