Rywalizacja przez zabawę na zakończenie roku. PDF Drukuj Email
piątek, 23 czerwca 2017 17:43

Po wystawionych ocenach zatwierdzonych przez Radę Pedagogiczną i otrzymanych promocjach do klas programowo wyższych zorganizowaliśmy dla uczniów całej szkoły Integracyjny Festyn Rekreacyjno–Sprawnościowy. Głównym elementem festynu był drużynowy bieg na orientację.

Celem biegu było zapoznanie młodzieży z topografią Białego Boru, doskonalenie wiedzy z terenoznawstwa, posługiwanie się busolą i czytanie mapy. Bieg zawierał 9 punktów kontrolnych rozlokowanych na około 12 km. trasie. Na starcie stanęło 8 czteroosobowych również koedukacyjnych drużyn. W letnią edycję biegu wplecione były dodatkowe elementy wymagające wykazaniem się przez uczniów różnymi umiejętnościami.

Głęboko w lesie przy pierwszym punkcie kontrolnym usytuowana była strzelnica, na której to każdy zawodnik musiał oddać 3 strzały z pistoletu pneumatycznego do balonów. Pod czujnym okiem sędziego p. Marka Mazura, po wystrzeleniu całej amunicji za każdy niezestrzelony balon sędzia doliczał 1 minutę do całkowitego czasu biegu. Trasa wiodła wokół jeziora Łobez, Cieszęcino oraz sztuczne usypaną „Górę piachu” (najwyższe wzniesienie w województwie zachodniopomorskim), na zboczu której znajdował się 7 punkt kontrolny.

Po przybiegnięciu na metę i zatrzymaniu czasu biegu zawodnicy przechodzili na kolejne stanowiska sprawnościowe. Pierwsze stanowisko medyczne, na którym młodzież losowała opis zdarzenia i na podstawie opisu udzielała pierwszej pomocy ucharakteryzowanym pozorantom. Jednym lała się „krew” innym wystawały „połamane kości”, a inni leżeli nieprzytomni. Sędzia tej konkurencji p. Grzegorz Piszcz wyznaczył 6 minutowy limit czasowy na wykonanie zadania, a za każdy popełniony błąd doliczał 1karną minutę do czasu biegu.

Po udzieleniu pierwszej pomocy młodzież stawała do kolejnej konkurencji – rzut granatem RG42 do celu. Wszystkie rzuty odbywały się pod nadzorem sędziego p.Justyny Maciupa. Każdy zawodnik oddał jeden rzut, jeśli zdobył max 3 punkty nie doliczało się minut karnych, za 2 punkty zawodnik otrzymał 1 minutę karną. Rzut za 1 punkt skutkował 2 minutami karnymi, a za nietrafienie w tarczę zawodnik karany był 3 minutami karnymi. W brew pozorom wydawałoby się, ze to prosta konkurencja, a były drużyny, którym doliczało się 12 minut.

Po podsumowaniu wszystkich wyników:

III miejsce zdobyła drużyna nr 2 w składzie: Wawrzeńczak Marcin, Syposz Paweł, Przybylski Paweł, Stępień Bartosz uzyskując czas za bieg 125.30 minut oraz otrzymując za popełnione błędy 15 minut karnych, osiągnęli łączny wynik 140.30 min.

II miejsce zdobyła drużyna nr 1 w składzie: Bobkowski Patryk, Korolewicz Sandra, Starzyńska Magda, Pazdur Monika uzyskując czas za bieg 120.35 minut, za popełnione błędy doliczonych 11 minut, łączny wynik 131.35 min.

I miejsce zdobyła drużyna nr 8 w składzie: Ostróżka Kinga, Dróżdż Jakub, Stadnik Anna, Grajper Paweł uzyskując czas za bieg 123.33 minuty, za popełnione błędy doliczono drużynie 8 minut karnych, uzyskali wynik  o 2 sekundy lepszy, który wynosił 131.33 min.

Po podsumowaniu wszystkich wyników p. Pedagog Renata Piszcz wraz z sędzią  głównym p. płk Mirosławem Merchel wręczyli pamiątkowe puchary. Fundatorem pucharu za pierwsze miejsce był p. Andrzej Pastuszak, dyrektor Zespołu Szkół im. Oskara Langego w Białym Borze. Po tak wyczerpującym biegu podany był smaczny obiad, potem ciasto i lody. Po odpoczynku nastąpił blok rekreacyjno–sportowy dla uczniów i nauczycieli. Dużym zainteresowaniem cieszyła się plażowa piłka siatkowa. Barw grona pedagogicznego dzielnie bronili p. Edyta Serniak i p. Maciej Piaszczyński. Na koniec dnia było ognisko, pieczenie kiełbasek i głośne śpiewanie.

Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do internatu. Tak zakończyliśmy rok szkolny 2016/17. Organizatorzy Leszek Landwójtowicz i Mirosław Merchel bardzo serdecznie dziękują p. Danucie Soroka Kierownikowi Internatu za zorganizowanie i przygotowanie obiadu i bajecznie słodkiego ciasto, a Radzie Rodziców za zafundowanie lodów wszystkim uczestnikom festynu.

 

Tekst: Leszek Landwójtowicz

Zdjęcia: Koło Fotograficzne

Poprawiony: piątek, 07 lipca 2017 18:28